Realizatorzy

Projekt realizowany jest przez zespoły badawcze z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Śląskiej oraz Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki

  • prof. dr hab. inż. Ryszard Rybski - kierownik projektu,
  • dr hab. inż. Janusz Kaczmarek, prof. UZ,
  • dr inż. Mirosław Kozioł

Politechnika Śląska, Katedra Metrologii, Elektroniki i Automatyki (KMEiA)

  • prof. dr hab. inż. Marian Kampik,
  • dr hab. inż. Krzysztof Musioł, prof. PŚ

Główny Urząd Miar w Warszawie, Zakład Elektryczności i Promieniowania (ZEiP)

  • mgr inż. Jolanta Jursza
  • Maciej Koszarny
  • mgr inż. Paweł Zawadzki
  • mgr inż. Adam Ziółek

Zespoły badawcze z Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki UZ oraz z Katedry Metrologii Elektroniki i Automatyki PŚ od wielu lat współpracują z Zakładem Elektryczności i Promieniowania w GUM. Wspólne działania realizowane są zarówno w ramach umów bilateralnych pomiędzy uczelniami i GUM jak i w ramach wspólnego uczestnictwa w międzynarodowych projektach badawczych.

Poniżej scharakteryzowano syntetycznie dorobek i potencjał badawczy zespołów z obydwu uczelni (partnerów w projekcie) w odniesieniu przede wszystkim do obszaru tematycznego projektu jak i współpracy z Głównego Urzędu Miar.

Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki

Uniwersytetu Zielonogórskiego

Potencjał naukowo-badawczy IMEI UZ w zakresie realizowanego projektu został przedstawiony poniżej na podstawie zrealizowanych wspólnie z GUM oraz dla GUM projektów badawczych krajowych i międzynarodowych, wspólnych publikacji członków zespołu badawczego IMEI i pracowników GUM, wybranych publikacji zespołu z IMEI oraz dostępnej w IMEI aparatury pomiarowej i specjalistycznego oprogramowania o parametrach i możliwościach funkcjonalnych pozwalających na realizację celów projektu.

W czasie wieloletniej, zapoczątkowanej w 2006 r., współpracy pomiędzy IMEI UZ i GUM zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć. Przykładem są projekty, w których uczestniczyli członkowie zespołu IMEI. Pierwszy z nich był bezpośrednio powiązany z działalnością badawczą Laboratorium Wzorców Wielkości Elektrycznych Małych Częstotliwości GUM:

drugi – z Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM:

Członkowie zespołu IMEI uczestniczyli także w dwóch projektach UE koordynowanych przez EURAMET w ramach programów EMRP i EMPiR:

Katedra Metrologii, Elektroniki i Automatyki

Politechniki Śląskiej

Wydział Elektryczny (WE) PŚ, a zwłaszcza KMEiA, prowadzi długoletnią i owocną współpracę z GUM. Efektem tej współpracy jest m.in. unikatowa aparatura opracowana i zbudowana w KMEiA, a następnie wdrożona na stanowiskach pomiarowych w GUM. Katedra przy współpracy z GUM prowadziła prace badawczo-rozwojowe, zwłaszcza w zakresie wzorcowych pomiarów rezystancji i impedancji, wzorców wartości skutecznej napięcia przemiennego, termicznych przetworników wartości skutecznej oraz transferów AC-DC. Przykładem takich prac jest projekt badawczy NCBiR System zapewnienia spójności pomiarowej wzorców dużych rezystancji w odniesieniu do wzorca pierwotnego QHR z wykorzystaniem transferów rezystancji. Efektem tego projektu jest modernizacja stanowiska GUM, współpracującego z państwowym wzorcem wzorcowania rezystorów wysokoomowych. Pracownicy KMEiA byli konsultantami GUM, m.in. w zakresie wzorcowego transferu AC-DC oraz termicznych wzorców napięcia przemiennego. WE brał udział, w charakterze „collaboratora” GUM, w projekcie EMPIR 17RPT04-VersICaL współpracując przy walidacji cyfrowego systemu komparacji wzorców impedancji. W latach 2018-2021 WE PŚ prowadził w ramach tego projektu kooperację z 10 zagranicznymi NMI. Zbudowana w ramach tej pracy unikatowa aparatura stanowić będzie w niedalekiej przyszłości element wzorca państwowego impedancji do wzorcowania impedancji z dokładnością sięgającą 1∙10-6.

Rezultatem współpracy WE PŚ z GUM są także wspólne publikacje w czasopismach naukowych oraz prezentacje konferencyjne. Kolejnym obszarem współpracy jest współorganizacja metrologicznych konferencji naukowotechnicznych: Podstawowe Problemy Metrologii czy międzynarodowej konferencji Quantum and Precision Metrology. Główni wykonawcy i autorzy tego projektu z PŚ: prof. dr hab. inż. Marian Kampik i dr hab. inż. Krzysztof Musioł, prof. PŚ posiadają duże doświadczenie międzynarodowe w obszarze pomiarów impedancji na najwyższym poziomie metrologicznym (m.in. udział we wspomnianych wcześniej projektach EURAMET AIM QuTE i VersICaL). Od wielu lat współpracują z kilkoma znaczącymi Krajowymi Instytutami Metrologicznymi (tj. PTB, INRiM, METAS), co potwierdzają staże odbyte w tych instytutach (łącznie 17) i wspólne publikacje. Profesor Marian Kampik kierował łącznie sześcioma projektami badawczymi. W ostatnim okresie były to:

  • System zapewnienia spójności pomiarowej składowych impedancji w odniesieniu do wzorca opartego o kwantowy efekt Halla (projekt NCN OPUS-19),
  • System zapewnienia spójności pomiarowej wzorców dużych rezystancji w odniesieniu do wzorca pierwotnego QHR z wykorzystaniem transferów rezystancji (projekt NCBiR PBS3/A4/11/2015 realizowany w konsorcjum z Politechniką Wrocławską i GUM),
  • Development of electronic instruments for improving the metrological characteristics of digital impedance bridges (EMRP Individual Research Excellence Grant SIB53-REG1 w ramach projektu Automated impedance metrology extending the quantum toolbox for electricity),
  • Etalon napięcia przemiennego (projekt rozwojowy NCBiR nr R01-0030-10).
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18