Elektrotechnika jest dziedziną nauki i techniki związana z elektrycznością. Zajmuje się teorią oraz zastosowaniem zjawisk fizycznych z dziedziny elektryczności i magnetyzmu w różnych gałęziach gospodarki. Obejmuje zagadnienia dotyczące energii elektrycznej: wytwarzanie, przesyłanie i użytkowanie; technik pomiarowych wielkości fizycznych oraz zagadnienia związane z przetwarzaniem i analizą sygnałów elektrycznych. Kierunek studiów Elektrotechnika jest właściwy dla osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi i techniką. Służy zdobywaniu wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych związanych z projektowaniem, budową i eksploatacją różnego rodzaju urządzeń i systemów elektrycznych wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu i usług: produkcyjnych, zabezpieczających, łączeniowych, pomiarowych i sterujących. Studenci Elektrotechniki uczą się komputerowo wspomaganego projektowania sieci i instalacji elektrycznych, ochrony i zabezpieczania oraz eksploatacji urządzeń elektrycznych. Poznają najnowsze technologie i urządzenia z zakresu użytkowania energii elektrycznej, projektowania tzw. inteligentnych budynków, techniki mikroprocesorowej, projektowania układów pomiarowych oraz systemów diagnostycznych i monitorowania, obsługi i programowania układów sterujących. Celem kształcenia na kierunku Elektrotechnika jest przygotowanie specjalistów posiadających wiedzę, umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne niezbędne do podjęcia pracy w wielu dziedzinach gospodarki powiązanych z elektrycznością lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym obszarze.
Na tej specjalności studentom zostanie przekazana teoretyczna i praktyczna wiedza z zakresu: posługiwania się nowoczesną aparaturą pomiarową, systemami pomiarowymi i pomiarowo – sterującymi, projektowania i oprogramowania elektronicznej aparatury pomiarowej, projektowania i konstruowania rozproszonych systemów pomiarowo-sterujących wykorzystywanych do automatyzacji obiektów i procesów technologicznych, konfigurowania i użytkowania sieci sensorowych, komputerowego wspomagania projektowania (CAD), programowania mikroprocesorów, procesorów sygnałowych oraz sterowników logicznych PLC i sterowników automatyki PAC.
W trakcie studiów na tej specjalności absolwentom zostanie przekazana praktyczna wiedza z zakresu: projektowania układów/urządzeń elektrycznych i energoelektronicznych, metod wytwarzania energii elektrycznej, zarządzania procesami przesyłu i użytkowania energii elektrycznej (w tym niezawodności i jakości dostaw energii), projektowania i eksploatacji układów elektronicznych i energoelektronicznych, kompatybilności elektromagnetycznej, zastosowania programów CAD w procesie projektowania systemów i urządzeń elektrycznych oraz programowania mikroprocesorów, procesorów sygnałowych oraz sterowników logicznych PLC.
Specjalność stanowiąca połączenie wyżej opisanych specjalności, na której studentom zostanie przekazana teoretyczna i praktyczna wiedza z zakresu: posługiwania się nowoczesną aparaturą pomiarową, systemami pomiarowymi i pomiarowo-sterującymi, projektowania i konstruowania rozproszonych systemów pomiarowo-sterujących wykorzystywanych do automatyzacji obiektów i procesów technologicznych, konfigurowania i użytkowania sieci sensorowych, programowania mikroprocesorów, procesorów sygnałowych oraz sterowników logicznych PLC i sterowników automatyki PAC, projektowania układów/urządzeń elektrycznych i energoelektronicznych, metod wytwarzania energii elektrycznej, projektowania i eksploatacji układów elektronicznych i energoelektronicznych, zastosowania programów CAD w procesie projektowania systemów i urządzeń elektrycznych.