Automatyka i robotyka to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów technicznych w Polsce i stanowi obecnie jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin inżynierskich na świecie. Wynika to z gwałtownie rosnącego zapotrzebowania przemysłu na dobrych specjalistów potrafiących nie tylko projektować, uruchamiać i eksploatować nowoczesne systemy automatyki, ale również radzących sobie z instalacją i obsługą zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, a w szczególności stanowisk wyposażonych w roboty przemysłowe. Trend jest doskonale widoczny także i w Polsce, gdzie nowoczesne firmy oferują możliwość bardzo ciekawej pracy i atrakcyjnej kariery inżynierom projektującym i nadzorującym zautomatyzowane systemy wytwarzania i montażu, a także monitorowania procesów technologicznych i systemów wytwórczych.
Studia oferują kształcenie w zakresie konstruowania nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz wykorzystania systemów komputerowych w sterowaniu produkcją, również w oparciu o nowoczesną wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. Tak szeroki obszar kształcenia tworzy wyjątkową sylwetkę absolwenta - inżyniera wykształconego wszechstronnie, przygotowanego do podjęcia wyzwań w każdej praktycznie dziedzinie współczesnej nauki i techniki.
Absolwent specjalności Automatyka Przemysłowa jest przygotowany do projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych układów napędowych w nowoczesnych firmach produkujących lub dostarczających sprzęt automatyki, projektujących lub eksploatujących przemysłowe układy automatyki, oraz konstruujących systemy pomiarowe na potrzeby automatyzacji i robotyzacji.
Absolwent specjalności Przemysłowe systemy automatyki i robotyki jest przygotowany do projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych systemów pomiarowych oraz monitorujących, wykorzystujących metody i techniki komputerowe, a także do tworzenia i rozwijania specjalistycznego oprogramowania na potrzeby sterowania procesów produkcyjnymi i zarządzania oraz nadzoru nad eksploatacją komputerowych i klasycznych zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów przemysłowych.