Sala: 504b
Kierownik: dr inż. Dariusz Eljasz
W laboratorium Technologii Internetowych prowadzone są zajęcia dydaktyczne na kierunkach:
z przedmiotów:
Na wyposażeniu znajduje się 10 stanowisk komputerowych pracujących w lokalnej (w sali) oraz instytutowej sieci komputerowej, podłączonej do węzła sieci uczelnianej. Dodatkowo w sali znajduje się szafa RACK ze sprzętem sieciowym (routery, przełączniki, kontrolery sieci WLAN). Na wyposażeniu sali znajdują się także zestawy edukacyjne bazujące na platformie RPi służące do tworzenia węzłów wchodzących w skład Internetu Rzeczy oraz zdalnie sterowane pojazdy umożliwiające zbieranie danych o otoczeniu.
W ramach przedmiotu Sieci komputerowe oraz Technologie Internetowe studenci zapoznają się z konfiguracją urządzeń sieciowych (router, przełącznik, kontroler WiFi) stosowanych w procesie tworzenia lokalnych (LAN) i rozległych (Internet) sieci komputerowych oraz podstawami technologii IPv6.
Tematyka przedmiotu Systemy Komunikacji dotyczy zagadnień związanych z klasycznymi i przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi.
W ramach przedmiotu Telematyka Medyczna studenci poznają podstawy konfigurowania podstawowych komponentów sieci komputerowej stosowanych w telemedycynie niezbędnych do utworzenia przewodowych i bezprzewodowych transmisji danych.
Tematyka ćwiczeń laboratoryjnych z przedmiotu Sieci Bezprzewodowe dotyczy zagadnień związanych z konfigurowaniem i tworzeniem sieci bezprzewodowych w standardzie IEEE 802.11 a/b/g/n. Studenci zaznajamiają się z technikami zabezpieczania sieci bezprzewodowych i technikami przeciwdziałania włamaniom do sieci bezprzewodowych. Ponadto poznają podstawy programu służącego do modelowania anten wykorzystywanych w technologiach bezprzewodowych.
W ramach przedmiotów: Internet rzeczy, Przemysłowy IoT, Internet rzeczy-IoT oraz Internet przedmiotów, poruszane są zagadnienia związane z elementami wchodzącymi w skład środowiska Internetu rzeczy. Podczas zajęć przedstawiany jest proces pokazujący czym różni się świat Internetu od Internetu Rzeczy. Czym i jakie są elementy składowe tego środowiska. Studenci dokonują konfiguracji urządzenia pod kątem wysyłania danych do środowiska chmurowego, a następnie ich obróbką i prezentowaniem. Poruszane są także aspekty związane z bezpieczeństwem przesyłanych danych.
Bezprzewodowe sieci sensorowe to laboratorium w którym poruszane są aspekty związane z konfigurowaniem urządzeń, które w dalszej perspektywie utworzą własną, niezależną sieć bezprzewodową. Dzięki sieć bezprzewodowej, urządzenia mogą wymieniać pomiędzy sobą dane i współdziałać, tworząc w ten sposób system rozproszonych węzłów pomiarowych.