Projektowania Inżynierskiego

Sala: 506

Kierownik: dr inż. Piotr Powroźnik


W laboratorium Projektowania Inżynierskiego prowadzone są zajęcia dydaktyczne na kierunkach automatyka i robotyka, biznes elektroniczny, elektrotechnika oraz informatyka z przedmiotów:
• Bazy danych
• CAD układów elektronicznych
• Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
• Inżynieria oprogramowania
• Języki programowania II
• Komputerowe projektowanie inżynierskie
• Komputerowe wspomaganie projektowania
• Modelowanie przetworników pomiarowych
• Metody identyfikacji parametrów sygnałów
• Metody komputerowe w obliczeniach inżynierskich
• Projektowanie aplikacji na platformie Android
• Systemy ekspertowe
• Systemy informatyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem
• Zarządzanie relacjami z klientami
Laboratorium jest wyposażane w 10 stanowisk komputerowych pracujących w instytutowej sieci komputerowej, podłączonej do węzła sieci uczelnianej. Na stanowiskach komputerowych jest zainstalowane następujące licencjonowane oprogramowanie: Matlab, MathCad, EDWinXP, LabWindows/CVI i LabVIEW oraz Microsoft Office. Program EDWinXP – system EDA firmy Visionics – jest wykorzystywany do projektowania układów elektronicznych; badań symulacyjnych, na bazie schematu ideowego, projektowanych układów – w tym systemów mikroprocesorowych; projektowania manualnego i automatycznego obwodów drukowanych; badań symulacyjnych właściwości termicznych i elektromagnetycznych obwodów drukowanych oraz do wykonania dokumentacji technicznej i produkcyjnej projektowanych układów elektronicznych. Zintegrowane środowiska programowe LabWindows/CVI (ANSI C) i LabVIEW (graficzny język programowania G) są przeznaczone do projektowania komputerowych systemów pomiarowo-sterujących i wirtualnych przyrządów pomiarowych.
Bazy danych - realizowane jest wprowadzenie do modelowania i projektowania systemów informatycznych ze szczególnym uwzględnieniem relacyjnych systemów bazodanowych. Przedstawiane są również podstawy wytwarzania aplikacji bazodanowych w architekturze dwu- i trójwarstwowej. Omawiane są również wybrane techniki i narzędzia do wytwarzania aplikacji bazodanowych.
CAD układów elektronicznych - w zakresie tematycznym przedmiotu znajdują się zagadnienia związane z wprowadzeniem do komputerowego wspomagania projektowania urządzeń elektronicznych.
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów - używana jest platforma programistyczna LabWindows, za pomocą której studenci implemntują aplikacje realizujące: wyznaczanie widma sygnałów deterministycznych, projektowanie filtrów i filtrację cyfrową, cyfrową symulację układów analogowych.
Inżynieria oprogramowania - studenci poznają ideę działania w grupie zgodnie z metodyką SCRUM. W ramach ćwiczeń projektowych studenci projektują i implementują aplikację na wybrany temat. Ponadto do zaprojektowanej aplikacji tworzona jest dokumentacja projektowa charakteryzującą implementowaną przez nich aplikację pod kątem wymagań funkcjonalnych, wdrożenia, kosztów a także harmonogram jej tworzenia z podziałem na zadania.
Modelowanie przetworników pomiarowych - studenci prowadzą badania symulacyjne modeli matematycznych przetworników pomiarowych. Badania te w szczególności dotyczą modelowania charakterystyk statycznych układów nieliniowych, charakterystyk dynamicznych, analizy właściwości statycznych i dynamicznych czujników temperatury, modelowania błędów układów pomiarowych oraz przykładowego systemu pomiarowego.
Metody identyfikacji parametrów sygnałów – w ramach zajęć prezentowane są zagadnienia związane z wyznaczaniem parametrów i charakterystyk różnych klas sygnałów. Zajęcia realizowane są na kierunku Elektrotechnika na studiach drugiego stopnia. Na zajęciach wykonywane są ćwiczenia polegające na opracowywaniu programów komputerowych do wyznaczania m.in. częstotliwości i amplitudy sygnału harmonicznego z zastosowaniem najnowszych algorytmów działających w dziedzinie czasu i częstotliwości.
Metody komputerowe w obliczeniach inżynierskich – prezentowane są zagadnienia z zakresu wykonywania obliczeń matematycznych i inżynierskich w programie komputerowym Matlab. Program zajęć obejmuje 13 ćwiczeń laboratoryjnych polegających m.in. na wykonywaniu obliczeń z zastosowaniem rachunku macierzowego, obliczeń algebraicznych, symbolicznych i numerycznych, sporządzaniu wykresów, tworzeniu skryptów, opracowywaniu programów komputerowych i symulacji systemów dynamicznych. Zajęcia realizowane są na kierunku Automatyka i Robotyka na studiach pierwszego stopnia.
Projektowanie aplikacji na platformie Android - w ramach przedmiotu realizowane są zagadnienia związane z projektowaniem aplikacji mobilnych na platformę Android. Podczas zajęć uwzględniane jest również przygotowywanie planów testowania na potrzeby kontroli jakości oraz wybór systemu zarządzania kodem źródłowym.
Systemy Ekspertowe i Elementy Sztucznej Inteligencji - w ramach ćwiczeń laboratoryjnych studenci realizują zagadnienia dotyczące projektowania kwestionariuszy do pozyskiwania wiedzy, pozyskiwania wiedzy od ekspertów, projektowania dialogu z bazą wiedzy, projektowania systemu ekspertowego z regułową bazą wiedzy, projektowania rozmytej bazy wiedzy, projektowania sieci neuronowych. Ćwiczenia są realizowane z zastosowaniem programów: SPHINX Matlab, PC-Sheel, Fuzzy-Logic, Neurinix, De Treex, Cake.
Systemy informatyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem - podczas zajęć studenci poznają strukturę działania przedsiębiorstwa pod kątem IT. Dodatkowo w ramach ćwiczeń laboratoryjnych studenci tworzą harmonogram dostaw sprzętu komputerowego do firm (zagadnienia związane z logistyką). Realizowane są również zadania związane z e-biznesem, budowaniem stron internetowych (tworzeniem wyglądu graficznego strony www, budowaniem jej od podstaw w HTML5 i CSS3), tworzeniem sklepu internetowego za pomocą narzędzi Wordpress CMS. Studenci tworzą również prosty system CRM do zarządzania relacjami z klientami, jak również system wsparcia pomocny przy wyborze systemu informatycznego zarządzania.
Zarządzanie relacjami z klientami - na zajęciach studenci poznają ideę stosowania mechanizmów CRM do budowania długotrwałej, rentownej relacji z klientami. W ramach ćwiczeń laboratoryjnych studenci zapoznają się ze strukturą i zasadą działania komercyjnego sytemu informatycznego CRM. Poznają jego właściwości, jak również tworzą zadania, projekty i kampanie dla utworzonych kontrahentów. Studenci mają za zadanie stworzyć również prosty system CRM do zarządzania relacjami z klientami, jak również system wsparcia pomocny przy wyborze systemu informatycznego zarządzania.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18