Drogie Koleżanki/Drodzy Koledzy
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny świat bez sztucznej inteligencji.
Obecnie sztuczna inteligencja otacza nas na każdym kroku. Jej wykorzystanie wzrasta nie tylko w tradycyjnych obszarach zastosowań, ale także w nowszych obszarach, w tym w systemach zarządzania energią, systemach konwersji energii odnawialnej, elektrycznych samolotach, lotnictwie, pojazdach elektrycznych, bezzałogowych systemach napędowych, robotyce itp. Jedną z podstawowych technik wykorzystywanych w zastosowaniach sztucznej inteligencji są sieci neuronowe. Ich właściwości pokazują, że są bardzo dobrym narzędziem do wszelkich zastosowań, również w systemach zarządzania energią. Należą one do grupy metod algorytmicznych stosowanych w rozwiązywaniu złożonych problemów o charakterze nieliniowym. Sieci neuronowe wykorzystywane są w przypadkach częściowego lub całkowitego braku znajomości reguł opisujących obiekty lub procesy. Rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym sieci neuronowych przyspieszyło badania w obszarze monitorowania stanu i odporności na awarie wszelakich systemów zarządzania energią, prowadząc do opracowania bardziej niezawodnych technik diagnostycznych i systemów bardziej odpornych na awarie. Zmieniające się podejście do preferowanych źródeł energii, związane ze zmianami klimatycznymi, stawia przed nami wyzwania związane z większą fluktuacją dostępnej produkcji podczas wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Dostępna moc wyjściowa jest zmienna w czasie i może nawet spaść do zera przez dłuższy czas.
Zwiększając udział odnawialnych źródeł energii należy wziąć to pod uwagę i podejmować różne działania, aby ograniczyć wpływ tych wahań na komfort odbiorców energii i zabezpieczyć zaspokojenie ich potrzeb. Nie bez znaczenia są czynniki geopolityczne.
Dzięki zastosowaniu sieci neuronowych można z dużą dozą prawdopodobieństwa zaprognozować zużycie energii w gospodarstwie domowym, czy też sieci gospodarstw domowych, przez co odpowiednio zarządzać zużyciem energii. Sieci neuronowe są w stanie również zamodelować, i zaprognozować możliwości generacji energii przez odnawialne źródła energii na podstawie danych pogodowych, co może pomóc zapewnić komfort odbiorców energii i zabezpieczyć zaspokojenie ich potrzeb.
To wydanie specjalne ma na celu przedstawienie i rozpowszechnienie najnowszych osiągnięć związanych z teorią, projektowaniem, modelowaniem, zastosowaniem, sterowaniem i monitorowaniem systemów energii z zastosowaniem sztucznej inteligencji, w tym sieci neuronowych.
Tematy interesujące do publikacji obejmują między innymi:
dr inż. Łukasz Sobolewski
dr inż. Piotr Powroźnik
Guest Editors