Aktualności

Współpraca UZ z firmą B&R - odnowienie umowy - zwiększenie atrakcyjności studiów na kierunkach inżynierskich

26.01.2024

W dniu 24 stycznia 2024 r. odbyło się zorganizowane przez Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki UZ spotkanie z firmą B&R. Okazją do tego, planowanego już od pewnego czasu spotkania było odnowienie umowy o współpracy pomiędzy firmą B&R i Uniwersytetem Zielonogórskim.

Firma B&R Automatyka Przemysłowa jest producentem technologii automatyzacji produkcji.  B&R, firma założona w 1979 roku przez Erwina Berneckera i Josefa Rainera, ma siedzibę w Eggelsbergu w Górnej Austrii. Obecnie, B&R jest członkiem grupy ABB i czołowym światowym dostawcą rozwiązań do automatyzacji maszyn i fabryk. Polski oddział firmy ma główną siedzibę w Poznaniu.

Spotkanie, które zostało zorganizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział w Zielonej Górze oraz z Polskim Oddziałem IEEE Computer Society, obecnie z siedzibą w Zielonej Górze, odbyło się z udziałem prof. Justyny Patalas-Maliszewskiej - prorektor  ds. współpracy z gospodarką, prof. Andrzeja Obuchowicza - dziekana Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki (WIEA) oraz pracowników i studentów WIEA.

Dotychczasowa współpraca realizowana była w ramach umowy zawartej przez UZ i firmę B&R w październiku 2010 r. i koncentrowała się w obszarze kształcenia studentów. Zawarte w umowie ramy współpracy wypełniane były przez Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki poprzez realizację m.in. zajęć laboratoryjnych z wykorzystaniem urządzeń udostępnionych nieodpłatnie przez firmę B&R i zakupionych w firmie B&R, praktyk studenckich w ramach programu „Praktyki B&R w Twoim mieście”, prac dyplomowych bazujących na urządzeniach firmy B&R. Dodatkowo studenci brali udział w szkoleniach organizowanych w oddziałach firmy dotyczących zasad programowania za pomocą środowiska „B&R Automation Studio, które jest rozbudowanym oprogramowaniem konfiguracyjnym i programistycznym przeznaczonym do wszystkich produktów producenta.

Ważne i zarazem symboliczne znaczenie dla kontynuacji współpracy było uroczyste wzajemne przekazanie przez osoby reprezentujące obydwie umawiające się strony podpisanej już z końcem 2023 r. nowej umowy. Moment ten poprzedzony został wystąpieniem pani prof. Justyny Patalas-Maliszewskiej. W swojej przemowie pani profesor podkreśliła wagę, jaką Uniwersytet przywiązuje do współpracy z partnerami z przemysłu, która przyczynia się zarówno do zwiększenia atrakcyjności prowadzonych przez uczelnię kierunków studiów jak i stwarza warunki do wspólnej realizacji prac badawczo-rozwojowych.

W tym miejscu należy podkreślić, że zapisy zawarte w nowej umowie o współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego z firmą B&R stwarzają dla UZ m.in. perspektywy unowocześnienia i uatrakcyjnienia zajęć dydaktycznych w obszarze systemów automatyki przemysłowej oraz ułatwienie prowadzenia kursów dla studentów i pracowników w tym zakresie, poszerzenie oferty praktyk i prac dyplomowych dla studentów, umocnienie współpracy z przemysłem. Dla firmy B&R nowa umowa stwarza możliwość propagowania technologii B&R w kręgach naukowych, wspomaganie edukacji kadr inżynierskich jako potencjalnych współpracowników i klientów oraz rozwiązywanie istotnych problemów technicznych.

Integralną częścią spotkania był przedstawiony przez pana Marcina Kotlarka, reprezentującego firmę B&R, wykład pt. "Trendy w automatyce. Programowanie systemu produkcyjnego nowej generacji ACOPOStrak". Podczas wykładu scharakteryzowano i przedstawiono możliwości sytemu ACOPOStrak, który jest inteligentnym systemem transportowym pozwalającym na produkcję adaptacyjną. Zaprezentowano również elementy inteligentnej maszyny produkcyjnej oraz ofertę firmy B&R w zakresie rozwoju studentów.

br1.jpg

Fot. 1 - Od lewej: dyrektor Instytutu Informatyki, Elektroniki UZ - prof. Ryszard Rybski, reprezentant firmy B&R - Marcin Kotlarek

br2.jpg

Fot. 2 - Prorektor ds. współpracy z gospodarką - prof. Justyna Patalas-Maliszewska, Marcin Kotlarek - firma B&R

br3.jpg

Fot. 3 - Uczestnicy spotkania

Autorem wszystkich fotografii jest Kazimierz Adamczewski

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18